COM Committees
Clerkship Director Committee  
Member Department
Carlson, Dr. Karen OB-GYN
Evans, Dr. Charity Surgery
Hammer, Dr. Sharon Psychiatry
*Moore, Dr. Gerald F. Internal Medicine
Anderson, Dr. Nathan Internal Medicine
Lacey, Dr. Mindy Family Medicine
Gollehon, Dr. Nathan Pediatrics
Paquette, Lisa Admission & Students
* Chair of Committee
Curriculum Committee  
Member  
Craig A. Piquette, MD, Chair  2020*
Justin L. Mott, MD, C-Chair 2019
Matthew J. Devries, MD 2021
Abbey L. Fingeret, MD 2021
Karen S. Carlson, MD 2019
Keely M. Cassidy, PhD 2020
Jennifer A. Fillaus, DO 2019
Daniel E. Gih, MD 2020
Arika L. Hoffman, MD 2021*
Parmender P. Mehta, PhD 2021*
David H. Sjulin, MD 2021
Geoffrey M. Thiele, PhD 2019
Richard G. MacDonald, PhD (ex-officio)  
Geoffrey A. Talmon, MD (ex-officio)  
David V. O'Dell (ex-officio)  
Kelly J. Caverzagie, MD (ex-officio)  
Alan R. Erickson, MD (ex-officio)  
Wendy J. Grant, MD (ex-officio)  
Jeffrey D. Harrison, MD (ex-officio)  
Gerald F. Moore, MD (ex-officio)  
Rishi Batra, MD (house officer)  
Cory J. Rohlfsen, MD (house officer)  
Robert Barnes (medical student)  
Justin Burr (medical student)  
Mitchell Nohner (medical student)  
Emily Royer (medical student)  

Appointments effective October 1.
Year indicates expiration of term.
*Second term, not eligible for reappointment.

 
Phase 1 Block Leaders  
Member Core

Geoffrey Talmon, MD (Pathology & Microbiology)
Richard MacDonald, PhD (Biochemistry & Molecular Biology)

Fundamentals

Paul Fey, PhD (Pathology & Microbiology)
Geoffrey Thiele, PhD (Internal Medicine - Rheumatology)
Sara Shunkwiler, MD

Blood, Defenses & Invaders

Amy Cannella, MD (Internal Medicine - Rheumatology)
Kim Latacha, PhD (Genetics, Cell Biology & Anatomy)

Musculoskeletal & Integument

Samer Sayyed, MD (Cardiology)
Irving Zucker, MD (Cellular & Integrative Physiology)

Circulatory

Daniel Hershberger, MD (Internal Medicine - Pulmonary)
Harold Schultz, PhD (Cellular & Integrative Physiology)

Respiratory

Jennifer Fillaus, DO (Internal Medicine - Nephrology)
Troy Plumb, MD (Internal Medicine - Nephrology)

Renal & Acid-Base

Robert Norgren, PhD (Genetics, Cell Biology & Anatomy - Neuroanatomy)
Sheritta Strong, MD (Psychiatry)
Diego Torres, MD (Neurology)

Neurosciences

Fedja Rochling, MBBCH (Internal Medicine - Gastroenterology)
Justin Mott, MD/PhD (Biochemistry and Molecular Biology)

Gastrointestinal

Amy Neumeister, MD (Internal Medicine)
Shyamal Roy, PhD (Obstetrics/Gynecology, courtesy professor in Cellular/Integrative Physiology)

Endocrine and Metabolism

Subodh Lele, MD (Pathology & Microbiology)
Shyamal Roy, PhD (Obstetrics/Gynecology)

Genitourinary, Gynecologic & Reproductive
Synthesis Blocks  

Scott Koepsell, MD, PhD (Pathology and Microbiology)
Matthew Lunning, DO (Internal Medicine - Oncology/Hematology)

Hematology/Oncology

Sara Bares, MD (Internal Medicine - Infectious Diseases)
Paul Fey, MD (Pathology/Microbiology)

Principles of Infectious Diseases

Geoffrey Thiele, PhD (Internal Medicine - Rheumatology)
Amy Cannella, MD (Internal Medicine - Rheumatology)

Rheumatology & Immunology

Elizabeth Harlow, MD (Internal Medicine - Geriatrics)

Geriatrics
Kari Simonsen, MD (Pediatrics - Infectious Diseases) Pediatrics
Student Evaluation Committee  
Member Year
Jean A. Simonson, MD, Chair  
Adam Case, PhD 2020
Katherine C. Finney, MD 2020
Trek C. Langenhan, MD 2021
Jennifer A. Leinicke, MD 2021
Travis L. McCumber, PhD 2020
John L. Smith, MD 2019*
Reagan M. Taylor, MD 2021*
Geoffrey A. Talmon, MD 2019*
David S. Carver, PhD (ex-officio)  
Alan R. Erickson, MD (ex-officio)  
Jeffrey D. Harrison, MD (ex-officio)  
Wendy J. Grant, MD (ex-officio)  
Rose Cancino (medical student)  
Tyler Evans (medical student)  

Appointments effective October 1.
Year indicates expiration of term.
*Second term, not eligible for reappointment.